Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włoszczowie

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włoszczowie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włoszczowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://www.pcprwloszczowa.pl

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2025-03-27

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-10-22

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne:

- niektóre fotografie i obrazy graficzne mogą nie posiadać tekstu alternatywnego, wiele z nich ma charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,

- niektóre dokumenty zamieszczone mogą nie posiadać możliwości czytania tekstu przez programy czytające,

- część plików PDF może nie być dostępna cyfrowo,

- niektóre elementy strony mogą mieć zbyt mały kontrast.,

- pewne treści opublikowane na stronie internetowej mogą być niedostępne z uwagi na fakt, że zostały opublikowane przed wejściem w zycie ustawy o dostępności cyfrowej

 

Powody wyłączenia:

- dokumenty pochodzą z różnych źródeł,

- treści będące w posiadaniu, które nie zostały przez jednostkę lub na jej rzecz wytworzone albo nabyte, albo których dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której jednostka nie jest uprawniona,

- dokumenty są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych jednostki, co uniemożliwia wpływ na ich docelową treść i kształt,

 

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności i jej aktualizacja

  • Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia:
  • Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu: 

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Osobą odpowiedzialną za kontakt w sprawie niedostępności jest Mariola Suliga

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt za pośrednictwem e-mail: biuro@pcprwloszczowa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41 39-44-993. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Dane adresowe:

- 29-100 Włoszczowa, ul. Wiśniowa 10

- 29-100 Włoszczowa, ul. Żeromskiego 28 (PZON)

- telefon: 41-39-44-993; 41-39-44-997, 504 752 876 (PZON)

- e-mail: biuro@pcprwloszczowa.pl ; pzon@pcprwloszczowa.pl

- skrzynka podawcza ePUAP: PcprWloszczowa

- e doręczenia: AE:PL-61692-31549-BDCES-35

 

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementów.

 

Zgłaszając takie żądanie podaj:

 

- swoje imię i nazwisko

- swoje dane kontaktowe (np. nr telefonu, e-mail)

- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść

- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

 

Na twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

 

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

 

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

 

Informacje na temat procedury odwoławczej

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do naszego urzędu.

- adres: ul. Wiśniowa 10, 29-100 Włoszczowa

- mail: biuro@pcprwloszczowa.pl

 

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skargi mogą być składane do Oddziałów PFRON, właściwych terytorialnie dla podmiotów publicznych.

https://dostepnosc.pfron.org.pl/kafelki/skarga/skarga-na-bark-dostepnosci/zloz-skarge-na-brak-dostepnosci

Formularz skargi znajduje się na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/jak-korzystac-z-prawa-do-dostepnosci/. Skargę można złożyć za pośrednictwem ePUAP lub portalu gov.pl.

Szczegółowe informacje na temat postępowania skargowego można uzyskać pod numerem infolinii PFRON: 22 581 84 10 numer wewnętrzny 4 oraz na stronie internetowej poświęconej dostępności: https://dostepnosc.pfron.org.pl/.

Dostępność architektoniczna i komunikacyjno-informacyjna.

  1. Siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włoszczowie mieści się  przy ulicy Wiśniowej 10 w budynku Starostwa Powiatowego na I piętrze. Budynek jest dwukondygnacyjny, wyposażony w windę oraz podjazd dla wózków inwalidzkich.
  2. Do budynku prowadzi wejście główne od strony ul. Wiśniowej (drzwi rozsuwane automatycznie).  Przy schodach zlokalizowano podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dostęp na wyższe kondygnacje urzędu, w tym na I piętro, gdzie mieści się siedziba PCPR, umożliwia zewnętrzna winda.
  3. Po wejściu do budynku na podłodze ułożono ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych oraz słabowidzących, które prowadzą do Urzędu Skarbowego, kasy, toalety dla osób niepełnosprawnych, biura podawczego jak również do tyflomapy.
  4. Na parterze budynku na wprost Biura Podawczego znajduje się tyflomapa, która umożliwia w sposób dotykowy jak również głosowy uzyskanie informacji o rozmieszczeniu na poszczególnych piętrach budynku Wydziałów oraz instytucji, w tym PCPR.
  5. Toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym dla osób poruszających się na wózkach znajdują się na każdym piętrze budynku.
  6. Przy wejściu po lewej stronie znajduje się przycisk nawołujący do pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wejście to jest jednocześnie wejściem służbowym.
  7. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome
    i słabowidzące.
  8. Szerokość korytarzy oraz  drzwi pozwala na swobodne poruszanie się osób z dysfunkcjami ruchowymi.  W budynku nie ma progów, drzwi są odpowiedniej szerokości.
  9. W budynku na drzwiach poszczególnych Wydziałów i jednostek zamontowano tabliczki zawierające oznaczenia w alfabecie Braille’a.
  10. W pokoju 100 na parterze budynku Biuro Podawcze znajduje się pętla indukcyjna.
  11. Stopnie na schodach prowadzące na piętra zostały kontrastowo oznaczone. Przy schodach są poręcze oraz wymagane balustrady.
  12. Do budynku i wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  13. Na terenie parkingu znajdują się łącznie 3 miejsca parkingowych dla osób z niepełnosprawnością ruchową lub poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  14. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy urzędu. Osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z usług tłumacza co najmniej na trzy dni robocze przed zdarzeniem z wyłączeniem sytuacji nagłych. Chęć skorzystania z usługi należy zgłosić w formie pisemnej. Można skorzystać z gotowego formularza wniosku lub telefonicznie pod numerem telefonu 41 39-44-993.
  15. Na potrzeby kontaktu w formie wiadomości tekstowych w urzędzie funkcjonują numery telefoniczne, które maja możliwość odbioru wiadomości w formie tekstowej.
  16. Każdy pracownik PCPR ma obowiązek okazania wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej. Istnieje również możliwość, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, iż odpowiedni pracownik uda się do pojazdu  osoby, która jest ograniczona ruchowo, w celu załatwienia sprawy. PCPR zapewnia kontakt telefoniczny, korespondencyjny, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą tłumacza języka migowego.
  17. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON), będący w strukturach PCPR znajduje się w budynku ZOZ Włoszczowa, przy ul. Żeromskiego 28 na II piętrze.
  18. Wejście do budynku ZOZ jest wyposażone w podjazd dla wózków inwalidzkich. W budynku funkcjonują windy.
  19. Przy PZON znajduje się toaleta przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
  20. W holu głównym ZOZ widnieje tablica z informacją, gdzie znajduje się PZON.
  21. Od głównego wejścia do budynku ZOZ do siedziby PZON umieszczone są tabliczki z informacją, jak należy się poruszać aby dotrzeć do PZON.

Ewakuacja:

1.Utworzona jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego dla budynku Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, która określa m. in. zadania osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników oraz zasady ratowania osób, w tym sposoby ewakuowania osób niepełnosprawnych.

  1. Budynek podzielony na 3 strefy pożarowe – parter, 1 piętro, 2 piętro.
  2. Do każdego piętra przypisane są po dwie osoby, które zostały zapoznane z obowiązkami jakie mają pełnić podczas ewakuacji osób z budynku. Kierowaniem ewakuacją należy do obowiązków Starosty lub osoby zastępującej.
  3. Ponadto do pomocy w ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami – tj. niepełnosprawnym ruchowo oraz takim, które maja ograniczoną zdolność samodzielnego przemieszczania się po budynku Starostwa wyznaczono dodatkowo osoby do ewakuacji.
  4. Na drugim piętrze budynku Starostwa w widocznym miejscu postawiono krzesło ewakuacyjne, które jest sprzętem, umożliwiającym szybką i bezpieczną ewakuację osób, które nie mogą poruszać się samodzielnie i osób o ograniczonej mobilności. Dzięki niemu w łatwy sposób można transportować takie osoby zarówno po schodach, jak i po powierzchniach poziomych.

 

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Istnieje możliwość komunikacji za pomocą poczty elektronicznej.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247 Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848